|
|
Ronny Champagne hield als secretaris van de Limburgse rode metallo’s een opmerkelijke toespraak voor bijna duizend stakers. “ ik ben zeer blij dat ondanks onze oproep om met niet te veel te komen, jullie toch met zoveel volk afgekomen zijn.” Er waren inderdaad grote delegaties van meer dan honderd arbeiders van Tenneco, (ex-Monroe in Sint-Truiden) en van tandwielkastenproducent Hanssen van Lommel. “De woede is groot, vervolgde de vakbondssecretaris, wij hebben zeer beperkte eisenbundel ingediend bij Agoria, maar de tegen stellingen zijn zeer groot. Wij hebben gezegd dat 0,3 % ruimschoots onvoldoende is, dat we vrije loonsonderhandelingen willen waarop Agoria geantwoord heeft: vrije onderhandelingen betekent ook over de index praten…. “Maar de index is al lang geen index meer, het is een gezondheidsindex zonder de olieproducten. Wat wij verschrikkelijk vinden is dat en noch bij Agoria, noch bij het VBO niks gezegd werd over de winsten van Electrabel…. Ander belangrijk punt voor ons is het behoud van het brugpensioen, daar aan raken is onbespreekbaar voor ons. Derde punt is de flexibiliteit: de arbeidsmarkt trekt aan en toch werkt men nog altijd met dagcontracten, terwijl wij hebben gezegd : het minimum voor ons is een weekcontract.”
Champagne sloot zijn toespraak af met een waarschuwing: “ Deze keer zijn we braafjes door de straat gewandeld zijn. Gij hebt mijn woord, als we de volgende keer op straat komen, zullen de boeren rood worden van schaamte en de mijn -werkers zullen denken dat zij terug aan ’t betogen zijn… Ik reken erop dat ge de volgende betoging massaal er weer bij zult zijn.” Wat het publiek met een groot applaus beaamde.
In tal van bedrijven was de actie ruim voelbaar. Bij Chiyoda lag de productie volledig plat en dit zonder dat er piketten stonden. Hoofddelegee Koen Slechten
"We hebben deze week de mensen uitgelegd wat de inzet was van deze actiedag. Dat als we de boel op zijn beloop laten met het interprofessioneel akkoord dat dan de index in gevaar komt. Dat het altijd op de werkmensen wordt afgewenteld. En toen we vroegen wie doet vrijdag mee, bleek dat bijna iedereen akkoord was om thuis te blijven. Ja ook die van het ACV hebben gestaakt vandaag en zelfs verschillende verantwoordelijken hebben verlof ingezet vandaag. Er was gewoon geen piket nodig. We hebben ons als delegatie dan opgesplitst. Een deel is naar het piket van Sappi gegaan waar men vandaag ook staakte tegen de dreiging met afdankingen. De rest is naar de vakbondsactie aan Luminus in Hasselt gegaan."
De Partij Van De Arbeid was ruim aanwezig en tekende reacties op van meer dan tachtig stakers. Enkele van deze reacties willen we graag met onze lezers delen. Zo was er die van Ludo Sempels, de hoofddelegee van radiatorenbedrijf Rettig: "De grootste grap die ik gehoord heb is die van Leterme, die zei dat we moeten stoppen met betogen want dat het land vooruit moet. Dat precies hij daar mee af komt, Ge moet maar durven!" Da ’s zijn tweede grootste blunder na het zingen van het Franse volkslied.”
Op alle mogelijke manieren moest de “0,3 %” het ontgelden. Vaak werd de vergelijking gemaakt met de winsten, de bonussen en de schande van de notionele intrestaftrek.
"0,3 % is peanuts. De dividenden die de aandeelhouders krijgen stegen met 137 %, De notionele intrestaftrek is zuivere diefstal. Die daar mee afgekomen is mogen ze in den bak steken” Stefaan Jansen, delegee bij bouwonderneming Heyman).
"Koopkracht is het belangrijkste. Die man van de Nationale Bank zegt dat de index moet afgeschaft worden. Maar wat verdient die zelf wel? En die moet nu uitspraken gaan doen over onze loontjes”. Patrick Peeters, delegee bij Mathieu Gijbels.
“0,3 % is te weinig. Wat is de index trouwens nog waard? Ik wil dat de index onverkort en volledig blijft bestaan." Luc Janssen, delegee BWK.
“0,3 % is nihil, zo goed als niets. Trouwens alles wordt duurder. Als het zo doorgaat zullen we binnenkort twee jobs nodig hebben". Annick Van Den Schoor, lid BBTK bij Telenet.
"0,3 % op 2 jaar? Wat mij vooral stoort is dat de parlementairen zichzelf 3.000 euro opslag toekennen en nu voor de gewone werkman maar 0,3 % willen geven. Voor ons in de Openbare Diensten is het al jaren loonstilstand." Andre Reyskens, secretaris ACOD Overheidsdiensten.
Hoewel de grote woede vooral draaide rond de stilstand van de lonen en de aanvallen op de index, waren er tal van scherpe reacties op het feit dat de partijen toch van plan zijn dit IPA goed te keuren in het parlement. “Als ze naar de stem van het volk zouden luisteren, dan keuren ze dat niet goed. Want dit gaat in tegen alle democratische principes.”